جستجو 02636115 info@panasonic-alborz.com

توصیه های نگهداری تلویزیون LED پس از نصب

توصیه نگهداری پس از نصب تلویزیون LED

با توجه به سابقه تعمیرات صورت گرفته بر روی تلویزیون های LED در نمایندگی تعمیرات پاناسونیک کرج و بررسی علل بروز این خرابی ها، توصیه هایی در راستای کاهش خرابی و افزایش طول عمر دستگاه در 6 دسته برای شما عزیزان، ذکر نموده ایم :


ردیف

توصیه های نگهداری تلویزیون LED 

1

Main Board

2

Power Board

3

(LD(LED Driver

4

T kon (تی کان)

5

LCD) TFT)

6

Backlight (بکلایت)

1- بررسی خرابی های متداول در مین برد (Main board) تلویزیون LED  (ال ای دی ) پس از نصب

ردیف
توصیه های نگهداری پس از نصب Main board

1
خرابی HDMI1-چون به غیر از صدا و تصویر، لینک های دیتا و ولتاژ از طریق کابل HDMI جابه جا می شوند، اتصال نامناسب این کابل ها حین روشن بودن دستگاه، موجب خرابی مین برد تلویزیون من جمله تلویزیون پاناسونیک می گردد لذا  درهنگام وصل نمودن کابل و جداسازی آن (Connect / Disconnect ) بایستی هر دو دستگاه را از شبکه برق اصلی جدا نمایید.
2-خرابی گیرنده های زمینی یا ماهواره ای در قسمت پورت های HDMI می تواند به main board دستگاه گیرنده (تلویزیون)، آسیب برساند. از آنجایی که ارتباط HDMI یک ارتباط چند منظوره است و به صورت رفت و برگشت میان دستگاه گیرنده و فرستنده عمل می کند، توصیه می شود دو دستگاهی که به هم مرتبط می شوند حتی المقدور هم مارک باشند یا در صورت موجود نبودن این امکان، باید دقت نمود از دستگاه های با کیفیت بالا برای اتصال به تلویزیون استفاده کرد.

2
کارکرد بی موردتوصیه می شود مواقع غیر حالت استفاده( خاموشی)به منظور افزایش طول عمر مین برد تلویزیون دستگاه را از برق جدا نمایید.
چرا که Main board در زمانی که دستگاه در حالتStandby (متصل به برق ) می باشد نیز، در حال کار است.
لذا توصیه می شود در مواقع غیر حالت استفاده، دستگاه را از برق جدا نمایید.
در این مورد می توان از ساعت سوییچ کننده جریان استفاده نمود که این کار را به صورت خودکار انجام دهند.

3
وقوع اتفاقات غیرقابل پیش بینی : رعد و برق
توصیه میشود ساختمان مجهز به سیستم ایمنی در برابر رعد و برق ( میله صاعقه گیر ) گردد.
تجربه ما در زمینه خدمات پس از فروش محصولات پاناسونیک نشان داده است که یکی از عوامل خرابی تلویزیون های پاناسونیک خرابی های مین برد ناشی از صاعقه می باشد چون در موقع وقوع این اتفاق، ولتاژ بالاتر، از طریق آنتن روی بام یا شبکه ی برق رسانی  محلی وارد دستگاه می شود توصیه خاصی نمی توان نمود مگر اینکه میله رعدگیر بالای ساختمان نصب شود.

وقوع اتفاقات غیرقابل پیش بینیتوصیه می شود جهت جلوگیری از خرابی فیزیکی پورت های مین برد دقت بیشتری موقع قطع و وصل کردن آنها نمود.

 

2- توصیه های نگهداری Power Board تلویزیون LED پس از نصب


خرابی پاور برد، ارتباط مستقیمی با میزان زمان کارکرد تلویزیون و نوسانات ولتاژ ورودی به آن دارد.

سوابق دستگاه های تعمیر شده در این نمایندگی نشان داده است، از میان عواملی که دلیل ایجاد خرابی برد پاور تلویزیون می شود، مواردی چون تغییرات غیر استاندارد ولتاژ ( نوسان برق) و طول کارکرد بالای تلویزیون، جزء اصلی ترین ها می باشند.


ورود نوسانات برق (ولتاژ)  به هر دستگاهی من جمله تلویزیون پاناسونیک، مسبب اختلال و خرابی در عملکرد دستگاه می شود .


- مورد دیگر که احتمال خرابی Power Board  را بیشتر می کند، استفاده مداوم و افزایش طول کارکرد دستگاه می باشد که در این حالت، یکی از قسمت هایی که دچار آسیب دیدگی می شود، پاور برد دستگاه است.

از آنجایی که تلویزیون برای استفاده و به کار رفتن خریداری شده است، نمیتوان پیشنهاد در زمینه کاهش ساعت کار تلویزیون ارائه نمود، حداقل می توان توصیه نمود در مواردی که دستگاه مورد استفاده قرار نمی گیرد با جداسازی تلویزیون از سیستم شبکه برق شهری، چندین قسمت آن را از حالت آماده به کار (Standby) خارج نمود که این کار، سبب افزایش طول عمر پاور برد و دستگاه میگردد.

- برای پیشگیری از مشکلات ناشی از نوسانات ولتاژ، توصیه می شود از محافظ هایی با برندی مناسب که از کیفیت خوبی برخوردار هستند، استفاده نمایید.

3- پیشگیری از خرابی t con تلویزیون LED پس از نصب


خرابی T-CON  ناشی از 2 مورد می باشد: 

1. زمان کارکرد بالا: از آنجا که نمیتوان کاهش ساعات مصرف را پیشنهاد نمود لذا توصیه میگردد دستگاه بی مورد روشن نماند.

2. به وجود آمدن خرابی داخل TFT (صفحه LCD) :  که در این مورد به عنوان پیشگیری ، از زدن ضربه روی TFT خودداری نموده و یا  به جای اسپری نمودن محلول پاک کننده روی صفحه نمایش، روی پد پاک کننده اسپری نمایید تا دچار نشت مایع و اتصال، روی برد های آدرس و در نتیجه خرابی صفحه LCD و خرابی T-CON  نگردد.

 

4- توصیه نگهداری بکلایت تلویزیون LED پس از نصب

 

 توصیه می شود، نور پیش زمینه در منوی تصویر، از حداکثر خارج گشته و روی 3/4 از حداکثر توان دستگاه تنظیم شود.


5- توصیه های نگهداری صفحه نمایش   (TFT)  تلویزیون LED پس از نصب

 

2 دلیل ایجاد خرابی در قسمت TFT  (LCD) :


1.شکستگی در اثر ضربه :

با توجه به شکنندگی بالا در این قسمت، توصیه می شود از برخورد هرگونه شیء خارجی و ایجاد ضربه بر روی صفحه نمایش اجتناب شود.

جهت جلوگیری از بروز اتفاقات پیش بینی نشده همانند برخورد اجسام، به صفحه  LCDتوسط کودکان، محافظ LCD  (GUARD LCD)  نصب نمایید. 

 

2.نشت مایعات ( آبخوردگی) : 


جهت پیشگیری، توصیه می شود به جای اسپری محلول تمیز کننده روی صفحه TFT پد نظافت را به محلول آغشته کرده و استفاده نمایید تا از ورود مایع به داخل دستگاه جلوگیری شود.

چنانچه به صورت اتفاقی هر گونه مایعی داخل دستگاه ریخته شد، دستگاه را از برق خارج نموده و با مرکز تعمیرات تماس حاصل فرمایید.

 

نمایندگی خدمات پاناسونیک ما با کادری متخصص و آموزش دیده  و آزمایشگاهی تجهیز، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.


Powered by Froala Editor