جستجو 02636115 info@panasonic-alborz.com

تفاوت تلویزیون های LCD ، LED و OLED

 LED در مقابل تلویزیون های LCD تفاوت


شروع یا به روزرسانی یک مجموعه سینمای خانگی می تواند موارد مختلفی را در بر بگیرد ، اما این روند اغلب با یک سوال عمده آغاز می شود: چه نوع تلویزیونی باید تهیه کرد ؟مممم

  بیشتر ما محدودیت های بودجه ای داریم که گزینه های ما را محدود می کند ما در این مطلب با بیان تفاوت تلویزیون ها کمی شما را برای انتخاب بهتر راهنمایی می نماییم.

تفاوت:

پاسخ سریع در اینجا وجود دارد: یک تلویزیون ال ای دی یک تلویزیون ال سی دی است، با وجود داشتن نام متفاوت ، تلویزیون ال ای دی فقط نوع خاصی از تلویزیون LCD است.

در واقع نام مناسب "تلویزیون ال سی دی با نور پس زمینه LED" می باشد ، اما این مدل صحبت برای گفتگوهای روزمره زیاد مرسوم نیست ، بنابراین مردم معمولاً فقط از آنها به عنوان تلویزیون های LED نام می برند.

تلویزیون ال ای دی از صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) برای کنترل محل نمایش نور در صفحه شما، استفاده می کند. این پانل ها به طور معمول از دو ورق ماده پلاریزه کننده تشکیل شده اند که محلول کریستال مایع بین آنها قرار می گیرد.

هنگامی که یک جریان الکتریکی از مایع عبور می کند ، باعث می شود که کریستال ها تراز شوند به طوری که نور بتواند از آن عبور کند. به هر کریستال به عنوان یک حائل (کرکره) فکر کنید ، که اجازه می دهد نور از آن عبور کند یا آن را مسدود کند. 


از آنجا که تلویزیونهای LED و LCD هر دو مبتنی بر فناوری LCD هستند ، احتمالاً از تفاوت آنها تعجب می کنید.

در واقع، تفاوت آنها این است: تلویزیون های LCD قدیمی تر، از لامپ های فلورسنت کاتد سرد (CCFL) برای تهیه نور پس زمینه استفاده می کردند ، در حالی که تلویزیون های LCD دارای نور پس زمینه LED برای روشنایی صفحه نمایش از دیودهای دارای تابش نورکوچکتر وکارآمدتر استفاده می کنند.

از آنجا که این فناوری جدید بهتر است ، همه تلویزیون های LCD اکنون از چراغ های LED استفاده می کنند که به صورت محاوره ای، به عنوان تلویزیون های LED در نظر گرفته می شوند.


  Backlighting بکلایتنور پس زمینه:


سه شکل اصلی روشنایی وجود دارد که در تلویزیونهای LCD مورد استفاده قرار گرفته شده است:

نور پس زمینه CCFL  ، نور پس زمینه LED و نورپردازی لبه LED.

هر یک از این فناوری های روشنایی از جهات مهم با یکدیگر متفاوت است بیایید با هم بررسی و کاوش کنیم.

 CCFL Backlightingنور پس زمینه CCFL:

نور پس زمینه CCFL نوعی فناوری قدیمی و منسوخ شده است که در آن مجموعه ای از CCFL ها در داخل تلویزیون در پشت صفحه نمایش LCD قرار دارند.

چراغ ها، کریستال ها را به طور مساوی به طور یکنواخت روشن می کنند، به این معنی که تمام مناطق تصویر دارای سطح روشنایی مشابه هستند.

این برخی جنبه های کیفیت تصویر را تحت تأثیر قرار می دهد ، که در ادامه با جزئیات بیشتر در مورد آنها صحبت می کنیم. از آنجا که CCFL ها از آرایه های LED بزرگتر هستند ، تلویزیون های LCD CCFL ضخیم تر از تلویزیون های LCD دارای نور پس زمینه LED هستند.


CCFL Backlighting:نورپردازی کامل و منظم

نور پس زمینه با نور کامل ، CCFL ها را برای آرایه ای از LED ها که پشت صفحه LCD قرار دارد ، به روشن یا کم نور تغییر می دهد ، از جمله مناطقی از LED است که می توان آ ن را  فرایند کمرنگ محلی  نامید.

 

 

تلویزیون های با استفاده از نور پس زمینه LED با وضوح کامل ، یک تکه سالم از بازار تلویزیون های سطح بالا را تشکیل می دهند و با دلایل خوبی مانند  دقت و روشنایی بیشتر، می توانند  کیفیت تصویر بهتری را نسبت به تلویزیون های LCD CCFL  ایجاد کنند که بهره وری بالاتری برای بوت شدن  دارا هستند. 


Edge lighting:روشنایی گوشه

شکل دیگر نور صفحه نمایش LCD ، روشنایی لبه LED است. همانطور که از این نام پیداست ، تلویزیون های دارای لبه، دارای لامپ های LED در امتداد لبه های یک صفحه هستند. 

چندین تنظیم از این نوع وجود دارد که از آن جمله می توان به LED در امتداد پایین ، LED در بالا و پایین ، LED در سمت چپ و راست و LED در هر چهار لبه اشاره کرد.

این تنظیمات متفاوت منجر به اختلاف در کیفیت تصویر می شود ، اما هنوز هم قابلیت روشنایی کلی فراتر از آن است که تلویزیون های LCD CCFL می توانند به آن دست یابند.

اگرچه در مقایسه با نمایشگرهای نور پس زمینه کامل یا مستقیم با نور پس زمینه ، اشکالاتی در زمینه روشنایی لبه وجود دارد ، اما روشنایی داخلی لبه باعث می شود تا تولید کنندگان تلویزیون های باریک تری تهیه کنند که هزینه تولید آن کمتر باشد.

سونی و سامسونگ برای نزدیک شدن به شکاف کیفیت کم نور محلی بین تلویزیون های لبه تخت (حاشیه روشن) و تلویزیون های دارای نور پس زمینه کامل ، اشکال پیشرفته و خاص خود را در زمینه روشنایی لبه ایجاد کردند.

برای  بهتر بستن شکاف کیفیت کم نور بین تلویزیون های حاشیه روشن و تلویزیون های دارای نور پس زمینه کامل ، تولید کننده ها اشکال پیشرفته خود را در زمینه لبه سازی ایجاد کردند.


OLED در مقابل LED: کدام نوع نمایشگر تلویزیون بهتر است؟

 احتمالاً موارد دلپذیری راجع به تلویزیون های OLED شنیده اید. آنها نازک  و سبک هستند و تضاد فوق العاده ای را ارائه می دهند.

OLED فقط یک حرف، جدا از رایج ترین نمایشگر ، LED است ، آیا آنها واقعاً می توانند متفاوت باشند؟

با یک کلمه: بله. به نظر می رسد که اضافی "O" تفاوت بزرگی ایجاد می کند ، اما به طور خودکار به معنای این نیست که تلویزیون OLED در هر حالت تلویزیون LED را شکست دهد (خراب کند).

هنگامی که تلویزیون های OLED برای اولین بار در سال 2013 وارد بازار شدند ، آنها به دلیل سطح سیاه و رنگی عالی مورد ستایش قرار گرفتند ، اما به دلیل اینکه در سطح روشنایی نمی توانند با تلویزیون های LED / LCD رقابت کنند ،  همچنین شکاف قیمتی زیادی که  بین تلویزیون های OLED (که نباید با QLED اشتباه گرفته شود) و  ( LED / LCD ) وجود داشت ، تلویزیون   های OLED(خمیده) تا حدی مورد پسند قرار گرفتند.

با گذشت زمان ، تلویزیون های OLED تغییر کرده، اکنون بسیار روشن تر از گذشته هستند و قیمت ها پایین آمده است. حال وقت آن رسیده است که نگاهی به تفاوت این دو فناوری تلویزیون و بررسی نقاط قوت و ضعف هریک  بیندازیم :

LED به چه معناست؟

LED به معنای دیود ساطع کننده (تابش) نور است. این ها دستگاه های حالت جامد کوچکی هستند که با حرکت الکترونها از طریق نیمه هادی بودن، نور ایجاد می کنند.

انتخاب مرجع به عنوان نور پس زمینه برای تمام نمایشگرهای LCD ، LED است. LED ها را می توان در اندازه ای بسیار کوچک تر از لامپ های کم مصرف و لامپ های رشته ای که پیش از این تولید می شدند، ایجاد کرد ، که می توانند بسیار روشن باشند.  این بخشی از دلیل استفاده از LED ها به عنوان نور پس زمینه برای تلویزیون های LCD است که هر لامپ LED گروه کوچکی از پیکسل ها را روشن می کند.

OLED به چه معنایی است؟

OLED مخفف "دیود تابش نور ارگانیک (آلی)"است.

به عبارت ساده ، OLED ها با ترکیبات آلی ساخته می شوند که هنگام تغذیه(اتصال) برق ، روشن می شوند. این ممکن است در مقایسه با LED ها تفاوت بزرگی به نظر نرسد ، اما برخلاف LED ها ، OLED ها می توانند بسیار نازک ، انعطاف پذیر و حتی قابل خمیدگی (رول) باشند.

OLED ها می توانند به قدری کوچک باشند که از آنها به عنوان پیکسل جداگانه استفاده شود ، میلیون ها پیکسل صفحه تلویزیون شما را اشغال می کنند ، و به صورت کاملاً مستقل، روشن و خاموش می شوند. به دلیل همین انعطاف پذیری ، وقتی OLED خاموش می شود ، کاملاً خاموش و سیاه است  . در حال حاضر ، پاناسونیک نیز تولید کننده پانل های OLED برای تلویزیون است. تلویزیون OLED و LCDتلویزیون OLED و LCD

اکنون زمان آنکه این دو فناوری را در برابر یکدیگر قرار داده وبه بررسی اینکه چگونه میتوان آن ها را در رابطه با صفاتی مانند کنتراست ، زاویه دید ، روشنایی و سایر ملاحظات عملکردشان بپردازیم، رسیده است .

سطح سیاه:

توانایی یک صفحه نمایش برای تولید رنگهای سیاه و تیره عملاً مهمترین عامل دستیابی به کیفیت عالی در تصویر است.

سیاهی عمیق تر، کنتراست بالاتر و رنگهای غنی تر (از جمله چیزهای دیگر) را امکان پذیر می کند ، و در نتیجه تصویری واقع بینانه تر و خیره کننده تری را به وجود می آورد. هنگامی که صحبت از سطح سیاه می شود ، OLED به عنوان قهرمان بدون تردید سلطنت می کند.

تلویزیون های OLED از هیچ یک از مشکلات سطح سیاه تلویزیون های سنتی LED رنج نمی برند. اگر یک پیکسل OLED برق نگیرد ، هیچ لامپی روشن نمی شود و به همین دلیل ،کاملاً سیاه می شود. به نظر می رسد یک انتخاب آشکار برای ما است.

روشنایی:

به دلیل وجود روشنایی ، تلویزیون های LED از مزیت قابل توجهی برخوردار هستند. 

ال ای دی در حال حاضر بسیار روشن است ، اما اضافه کردن نقاط کوانتومی به آنها امکان روشن تر شدن نیز می دهد.

تلویزیون های OLED نیز بسیار روشن هستند و با داشتن سطح سیاه تیره ، تضاد بین روشن ترین و تاریک ترین نقاط روی صفحه نمایش بیش از حد اغراق آمیز گشته است. . با این حال ، خم کردن پیکسل OLED به حداکثر میزان روشنایی آنها برای مدت طولانی نه تنها طول عمر آنها را کاهش می دهد ، بلکه پیکسل نیز کمی بیشتر طول می کشد تا به کلی سیاه گردد.

با توجه به موارد گفته شده ، لازم به ذکر است که تمام تلویزیونهای مدرن - OLED ، LED / LCD - میزان روشنایی کافی را تولید می کنند. در یک اتاق تاریک ، یک تلویزیون OLED بهترین عملکرد را خواهد داشت ، در حالی که از تلویزیونهای LED در محیط هایی با نور بیشتر و روشن استفاده می کنند.

همچنین لازم به ذکر است که مدل های امروزی OLED فوق العاده روشن نیز نمایش دارند و به طرز چشمگیری روشن هستند و باعث می شوند تقریبا برای هرموقعیت مکانی مناسب دیده شوند .


در این نمایندگی، پارت های تخصصی برای نصب ، آموزش و تعمیر انواع تلویزیون  LED - LCD - OLED در نظر گرفته شده است و در صورت نیاز به تعویض قطعه، از قطعات اصلی و فابریک بهره گرفته می شود. در صورت نیاز نمایندگی خدمات پاناسونیک ما،  با داشتن آزمایشگاهی تجهیز و متخصصین خود آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد.


Powered by Froala Editor